Flash Memory حافظه فلش چیست و اصول و مبانی حافظه فلش حافظه هاي الکترونيکي در انواع گوناگون و براي مصارف مختلف ساخته شده اند . حافظه هاي فلش به دليل سرعت بالاي آنها در ثبت اطلاعات و همچنين استفاده فوق العاده آسان بسيار پر فروش و پر طرف دار مي باشند . از اين رو در دوربين هاي ديجيتالي ، تلفن همراه و ساير دستگاه ها شاهد استفاده روز افزون از آنها هستيم .

Flash Memory حافظه فلش چیست و اصول و مبانی حافظه فلش حافظه هاي الکترونيکي در انواع گوناگون و براي مصارف مختلف ساخته شده اند . حافظه هاي فلش به دليل سرعت بالاي آنها در ثبت اطلاعات و همچنين استفاده فوق العاده آسان بسيار پر فروش و پر طرف دار مي باشند . از اين رو در دوربين هاي ديجيتالي ، تلفن همراه و ساير دستگاه ها شاهد استفاده روز افزون از آنها هستيم . 

شيوه ذخيره اطلاعات در اين نوع از حافظه بسيار شبيه به ذخيره اطلاعات در RAM مي باشد . در حقيقت حافظه هاي فلش در نحوه فعاليت مشابه يک منبع ذخيره اطلاعات ثابت عمل مي کند . به اين معني که در آنها هيچ قطعه متحرکي به کار نرفته و تمام کارها توسط مدارات الکترونيکي انجام مي شود . در مقابل درون ديسک هاي سخت چندين قسمت متحرک وجود دارد که اين وضع خود آسيب پذير بودن اين گونه حافظه را نسبت به حافظه هاي فلش نشان مي دهد .
قطعاتي از قبيل تراشه هاي BIOS ، حافظه هاي فلش متراکم شده که در دوربين هاي ديجيتالي به کار مي روند ، حافظه هاي هوشمند ، Memory Stick و کارت هاي حافظه که در کنسول هاي بازي به کار مي روند همه و همه از اين نوع حافظه استفاده مي کنند .


در اين قسمت به فن آوري و زير ساخت اين نوع حافظه نگاهي کوتاه داريم . حافظه هاي فلش از تراشه هاي EEPROM ساخته شده اند . همان طور که در مقالات قبلي ذکر شد در اين گونه از حافظه ها ذخيره و حذف اطلاعات توسط جريان هاي الکتريکي صورت مي پذيرد . اين گونه تراشه ها داخل سطر ها و ستون هاي مختلف شبکه اي منظم را پديد مي آورند . در اين شبکه هر بخش کوچک داراي شماره سطر و ستون مختص به خود بوده و در اصطلاح هر کدام از اين بخش ها يک سلول حافظه ناميده مي شود . هر کدام از اين سلول ها ازتعدادي ترانزيستور ساخته شده و هر کدام از اين سلول ها توسط لايه هاي اکسيد از ديگر سلول ها جدا مي باشد . درداخل اين سلول ها دو ترانزيستور معروف با نام هاي Floating gate و Control gate استفاده مي شود . Floating gate به خط ارتباطي سطر ها متصل بوده و تا زماني که ارتباط بين اين دو ترانزيستور برقرار باشد ، اين سلول داراي ارزش ١ مي باشد . اين سلول ها مي توانند داراي ارزش ١ و يا ٪ باشند .

Tunneling :
اين روش براي تغيير دادن مکان الکترون هاي ايجاد شده در Floating gate بکار مي رود . اغلب سيگنال هاي شارژ الکترونيکي بين ١٪ تا ١٣ ولت مي باشند که اين ميزان توسط Floating gate استفاده مي شود . در زمان Tunneling اين ميزان توسط ستون ها از Floating gate گذشته و به زمين منتقل مي شود . اين سيگنال باعث مي شود که اين ترانزيستور مشابه يک تفنگ الکتروني وارد عمل شود . اين تفنگ الکتروني ، الکترون ها به خارج لايه اکسيد شده رانده و بدين ترتيب باعث از بين رفتن آنها مي شود .
در اينجا واحد مخصوصي به نام حسگر سلول وارد عمل شده و عمل Tunneling همراه با مقدارش را ثبت مي کند . اگر مقدار اين سيگنال که از ميان دو ترانزيستور مي گذرد کمتر از نصف آستانه حساسيت حسگر باشد ، براي آن سلول در ارزش گذاري رقم ٪ ثبت مي شود . ذکر اين نکته ضروري است که اين سلول ها در حالت عادي داراي ارزش ١ هستند .
با اين توضيحات ممکن است فکر کنيد که درون راديو خودروي شما يک حافظه فلش قراردارد . درست حدس زديد ، اطلاعات ايستگاه هاي راديوئي مورد علاقه شما در نوعي حافظه به اسم Flash ROM ذخيره مي شود . البته نحوه ثبت و نگهداري اطلاعات در اين نوع حافظه به کلي با Flash memory فرق مي کند . اين نوع حافظه براي نگهداري اطلاعات به يک منبع الکتريسيته خارجي احتياج دارد . در صورتي که حافظه هاي فلش بدون نياز به منبع خارجي اطلاعات را ثبت و ضبط مي کنند .
زماني که شما اتومبيل خود را خاموش مي کنيد جريان بسيار کمي به سمت اين حافظه در جريان است و همين جريان بسيار کم براي حفظ اطلاعات شما کافي مي باشد . ولي با تمام شدن باتري خودرو و يا جدا کردن سيم برق کليه اطلاعات ثبت شده از بين مي رود .

امروزه اين فن آوري ، آنقدر سريع توسعه مي يابد که تا چند سال ديگر قادر به ذخيره اطلاعات معادل ٤٪ گيگا بايت در فضائي به اندازه يک سانتي متر مربع هستيم . هم اکنون نيز اين حافظه ها در ابعاد بسيار کوچک در ظرفيت هاي گوناگون در دسترس همه قرار دارد .

حافظه flash چيست ؟
حافظه های الکترونیکی درانواع گوناگون و برای مصارف مختلف ساخته شده اند . حافظه های فلش به دلیل سرعت بالای آنها در ثبت اطلاعات و همچنین استفاده فوق العاده آسان بسیار پر فروش و پر طرف دار می باشند . از این رو در دوربین های دیجیتالی ، تلفن همراه و سایر دستگاه ها شاهد استفاده روز افزون از آنها هستیم .
شیوه ذخیره اطلاعات در این نوع از حافظه بسیار شبیه به ذخیره اطلاعات در RAM می باشد . در حقیقت حافظه های فلش در نحوه فعالیت مشابه یک منبع ذخیره اطلاعات ثابت عمل می کند . به این معنی که در آنها هیچ قطعه متحرکی به کار نرفته و تمام کارها توسط مدارات الکترونیکی انجام می شود . در مقابل درون دیسک های سخت چندین قسمت متحرک وجود دارد که این وضع خود آسیب پذیر بودن این گونه حافظه را نسبت به حافظه های فلش نشان می دهد .
در تجهيزات زير از حافظه فلش استفاده مي شود :
• تراشه BIOS موجود در كامپيوتر
• CompactFlash كه در دوربين هاي ديجيتال استفاده مي شود 
• SmartMedia كه اغلب در دوربين هاي ديجيتال استفاده مي شود 
• Memory Stick كه اغلب در دوربين هاي ديجيتال استفاده مي شود 
• كارت هاي حافظه PCMCIS نوع I و II
• كارت ها حافظه براي كنسول هاي بازي هاي ويدئويي

اصول و مباني 
تونل زنی الکترون
فرآيند تونل زدن يك پديده*ی مكانيكي- كوانتومی است كه يك الكترون می*تواند از ميان سد انرژی بزرگتر از انرژی جنبشی خود عبور كند.
اگر ساختاری ايجاد شود كه متشكل از 2 فلز مشابه باشد و اين 2 فلز توسط يك ماده*ی عايق نازك جدا شوند، تحت شرايط معينی الكترون می*تواند از یك فلز به دیگر انتقال یابد. تونل زدن الكترون، از يك طرف به طرف ديگر آن در صورتی انجام می*شود كه حالت*های الكترونی اشغال نشده در طرف ديگر وجود داشته باشد.
فيلم*های اكسيدی بسيار نازك با رشد خود به خودی برای ايجاد اتصالات تونلی الكترونی مورد توجه می*باشند كه به لايه*ی عايق با ضخامتی حدود 2-1 نانومتر احتياج دارند. اين دسته از طريق رسوب*دهی فلزاتی كه به آسانی قابل اكسيد شدن می*باشند، ايجاد می*شوند.
حافظه*ای با دانسيته بيش از 30 گيگا بيت بر اينچ مربع، تقريباً 5 گيگا بيت بر سانتيمتر مربع می توان با ساختارهای كبالت با ابعاد 75*25 نانومتر ايجاد كرد.

نرم افزار مديريت حافظه هاي فلش

با ارزان شدن قیمت حافظه های فلش استفاده از این حافظه ها در بین کاربران افزایش یافته است، این حافظه ها به صورت های مختلفی مثل کارت های حافظه، کول دیسک، حافظه های داخلي Mp3 Player ها و ... مورد استفاده قرار میگیرد، که کاربرد های مختلفی در بین کاربران پیدا کرده است که مهمترین قابلیت این حافظه های حجم مناسب آنها جهت انتقال اطلاعات میباشد و که فضای بین فلاپی دیسک و سی دی را پر کرده اند و جانشین مناسبی برای این گونه رسانه ها شده اند. بسیاری از کاربران اطلاعات شخصی و فایل های دیجیتالی مورد نیاز خود را بر روی این حافظه ها ذخیره میکنند تا بتوانند آن ها را همیشه همراه خود داشته باشند و در صورت نیاز به آنها دسترسی داشته باشند.
Carry it EasyTM نام ابزاری برای مدیریت انتقال اطلاعات بین کامپیوتر و حافظه های فلش است، Carry it Easy کمک میکند تنها با چند کلیک بتوان اطلاعات شخصی و ضروری خود را همیشه همراه داشته باشیم. به راحتی لیست Favorites اینترنت اکسپلورر را بر روی حافظه فلش خود کپی مي كنيم و از آن در محیط های عمومی مثل کافی نت ها استفاده مي كنيم همچنین مي توانيم بدون آنکه ردپایی در سیستم بماند با آسودگی مرور وب بپردازیم، اطلاعات ایمیل و دفترچه تلفن خود را همراه داشته باشيم و هر جا لازم شد بتوانیم ایمیل خود را چک کنم. همچنین این ابزار به این امکان را میدهد تا بر روی کل اطلاعات خود کلمه عبور (Password) قرار دهیم تا در صورت مفقود و یا سرقت USB درایو، افراد ناشناس نتوانند به اطلاعات شخصی دسترسی داشته باشند و تنها به آدرس و شما تلفن دسترسی داشته باشند و به این ترتیب بتوانند آن را بازگردانند. این برنامه حجم کمی دارد و نیازی به نصب نیز ندارد.
برخی از ویژگیهای این ابزار مفید عبارتند از:
- نسخه ی پرتابل Microsoft Outlook Express برای به همراه داشتن ایمیل ها و دفترچه تلفن
- قابلیت همگاه سازی (synchronization) لینک های Favorites مرورگر اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس
- پاک کردن ردپا در مرورگر اینترنت اکسپلورر و فایر فاکس
- قابلیت همگاه سازی پوشه های Desktop، My Do و یا هر پوشه دلخواه دیگر
- فشرده سازی اطلاعات بر روی حافظه به منظور افزایش فضا
- قرار دادن پسورد بر روی کل حافظه برای افزایش ضریب امنیت
- پارتیشن بندی حافظه به فضای عمومی و شخصی
- قابلیت قرار دادن اطلاعات تماس روی حافظه به منظور یافتن صاحب حافظه در مواقعی که USB داریو مفقود میشود!
- چند زبانه بودن و پشتیبانی از 14 زبان مختلف


جلوگيري از انتقال اطلاعات به حافظه فلش
تا پیش از این راه های انتقال اطلاعات به شکل سخت افزاری تنها از طریق فلاپی ها و نهایتاً CD ها صورت میگرفت. اما با پیشرفت تکنولوژی ، امروز حافظه های فلش USB (کول دیسک) ، به این موضوع تاحدودی موجبات نگرانی مدیران شبکه را به علت عدم امنیت داده های موجود روی سیستم ها فراهم آورده است. به نوعی که هر فرد میتواند با وصل کردن فلش خود به USB به راحتی اطلاعات موجود روی هارد سیستم را منتقل کند. برای حفظ امنیت اطلاعات ، بسیاری در پی یافتن راهی برای جلوگیری از انتقال اطلاعات به داخل فلش دیسک ها هستند. در این ترفند قصد داریم روشی را به سادگی و از طریق رجیستری ویندوز معرفی کنیم که با بهره گیری از آن میتوانید کپی یا انتقال اطلاعات به داخل فلش دیسک های وصل شده به USB را کاملأ غیر ممکن كرد.
بدین منظور :
از منوی Start وارد Run شده و در آن عبارت regedit را وارد نموده و Enter بزنید تا ویرایشگر رجیستری باز گردد.
به مسیر زیر بروید : 
HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control

حال روی کلید Control راست کلیک نموده و از New روی Key کلیک کنید. نام کلید جدید را StorageDevicePolicies قرار دهید .
اکنون این بار روی کلید StorageDevicePolicies راست کلیک کنید و از منوی New روی DWORD Value کلیک کنید. نام مقدار جدید ساخته شده را writeProtect قرار دهید .
حال روی writeProtect راست کلیک کنید و Modify را انتخاب نمایید.
در قسمت Value Data عدد 0 را به 1 تغییر دهید و سپس OK کنید.
کار تمام است ، اکنون رجیستری را ببندید و سیستم را رستارت کنید.
از این پس اگر بخواهیم اطلاعاتی را به یک حافظه فلش یا هر نوع حافظه همراه مانند Mp3 player ها منتقل کنید با پیغام خطا خواهیم شد.
لازم به ذکر است برای بازگشت به حالت قبلی کافی است عدد 1 را مجدد به 0 تغییر دهید.
این ترفند تنها روی ویندوز XP سرویس پک 2 قابل انجام است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه