در گذشته صحبت‌هایی در خصوص اینکه مایکروسافت ممکن است بخش ایکس‌باکس خود را به فروش بگذارد شنیده می‌شد، اما مشخص نبود که کدام کمپانی ممکن است به مالکیت بر این کسب و کار علاقه داشته باشد.

فروش بخش Xbox مایکروسافت جدی‌ست؟


در گذشته صحبت‌هایی در خصوص اینکه مایکروسافت ممکن است بخش ایکس‌باکس خود را به فروش بگذارد شنیده می‌شد، اما مشخص نبود که کدام کمپانی ممکن است به مالکیت بر این کسب و کار علاقه داشته باشد.

فروش بخش xbox مایکروسافت جدی‌ست؟

همین طور با توجه به اینکه اخیرا مایکروسافت حقوق انحصاری بازی Gears of War را از آن خود کرده و همچنان به تاکید بر این نکته که مالکیت بر سری Halo یکی از بخش‌های مهم استراتژی بازی‌های این کمپانی طی چندین سال آینده محسوب می‌شود، تصور وجود چنین معامله‌ای از پیش هم سخت‌تر خواهد شد.

با وجود آنچه ذکر شد، هیچ یک از این مسائل نمی‌تواند مایکروسافت را از اتخاذ چنین تصمیمی منع کند؛ از جنبه‌ی دیگر می‌توان گفت که مالکیت بر حقوق انحصاری این بازی‌ها، می‌تواند باعث بالاتر رفتن منفعت کسب شده از سوی این شرکت طی چنین معامله‌ای شود و دست بالاتر را در اختیار ردموند قرار دهد.

دلیل بیان چنین پرسشی ساده است؛ ساتیا نادلا به هیچ عنوان یک مرد علاقه‌مند به دنیای بازی نیست، او پس از پیوستن به مایکروسافت در سال 1992، نقشی حیاتی در تیم تجاری این کمپانی بازی نمود و به نحوی مغز متفکر پشت پرده در خصوص حرکت این کمپانی به سمت سرویس‌های ابری محسوب می‌گردد. نادلا حتی در ایمیل خود به کارمندان مایکروسافت که هفته گذشته منتشر شد، هیچ اشاره‌ای به قصد و تلاش خود برای تمرکز بر بخش بازی یا محصولات مصرفی نکرده است. در عوض او در خصوص عرضه‌ی محصولات با سرعت بیشتری به بازار و نیز درک  اهمیت زمینه‌هایی نظیر موبایل و سرویس‌های ابری صحبت کرد و بر آن‌ها تاکید ورزید.

با در نظر گرفتن تمامی این موارد، به نظر می‌رسد نادلا تصمیم خواهد داشت که مایکروسافت را به شرکتی فرز و چابک بدل نماید؛‌ هر چه باشد غول نرم‌افزاری در حقیقت هم غول محسوب می‌شود و اتخاذ تصمیمات سریع و اجرای چالاک آن‌ها به منظور ارائه بدون تاخیر محصولات به بازار که به هماهنگی کامل میان بخش‌های عظیم شرکت نیاز دارد در چنین سطحی ساده به نظر نمی‌رسد.در صورتی که نادلا به این جمع بندی برسد که آینده‌ی مایکروسافت در نرم‌افزار و سرویس‌ها نهفته است، بطور منطقی اولین بخشی که سرنگون خواهد شد، بخش ایکس‌باکس خواهد بود.

فروش بخش xbox مایکروسافت جدی‌ست؟

صنعت بازی یکی از حیطه‌های دشوار از نظر درآمدزایی است و با حاشیه سود پایین، هیچ تضمینی وجود ندارد که طی سال‌های آینده مایکروسافت بتواند به شیوه‌ی موثری تمامی گیمرهای ایکس‌باکس را به سمت سرویس‌های ابری خود هدایت کرده و زندگی آن‌ها را همچنان به خدمات خود وابسته نگاه دارد.

بر همین اساس ما فکر می‌کنیم این احتمال وجود خواهد داشت که نادلا، از زیر چشم نگاهی به خریداران احتمالی بخش ایکس‌باکس این کمپانی داشته باشد.

سوال بزرگ بعدی این خواهد بود که در اصل کدام کمپانی ممکن است مایل به مالکیت بر بخش ایکس‌باکس مایکروسافت باشد؟ ممکن است سونی در چنین وضعیتی در صدد از میان بر داشتن قدرترین رقیب خود برآید و با هزینه‌ای احتمالا هنگفت یکه‌تازی آینده‌ی خود در این عرصه را تضمین نماید. حدس و گمان‌هایی نیز در خصوص تمایل اپل و گوگل برای ورود به این بازار وجود دارد که یک شروع سریع با ایکس‌باکس آماده می‌تواند نقطه آغاز ترغیب کننده‌ای برای آن‌ها باشد. فراتر از این، بسیار مشکل است که حدسی در خصوص دیگر کمپانی‌های احتمالی داشته باشیم که حاضر به خرج میلیاردها دلار به منظور تصاحب این بخش مهم باشند.

 بیل‌گیتس در آخرین اقدامات خود خبر از یاری رساندن به بخش تولید سخت‌افزار داده است که می‌توان این جریان را عاملی در جهت معکوس خواسته‌های سهامداران عنوان کرد، چراکه وجود بیل‌گیتس را باید به‌عنوان مانعی برای به انجام رساندن این تصمیمات عنوان کرد

در صورتی که نادلا تصمیم داشته باشد که تنها بر روی سرویس‌های مرکزی مایکروسافت تمرکز نماید، بطور قطع با بخش ایکس‌باکس به مشکل برخورد خواهد کرد. مشخص است که کمپانی‌های اندکی می‌توانند مشتریان احتمالی تصاحب این بخش باشند و این معامله نیز به سختی گره خواهد خورد ولی به طور قطع هرگاه تصمیمی در کار باشد، راهی هم برای آن پیدا خواهد شد. غافلگیر نخواهیم شد اگر سال آینده در موقعیت مشابهی، مطلع شویم که ایکس‌باکس به مالکیت دیگری نقل مکان کرده است امیدواریم هر تصمیمی که مایکروسافت در خصوص بخش ایکس‌باکس بگیرد، در راستای بهبود و رشد آن باشد و نه در جهت نابودی آن!

ساتیانادلا، مدیرعامل جدید مایکروسافت باید در روزهای اول مدیریت خود تصمیمات جدی را اتخاذ کند. براساس گزارش منتشر شده توسط واشنگتن‌پست، دو تن از تاثیرگذارترین سهام‌داران ردموندی‌ها اعتقاد دارند که آینده‌ی مایکروسافت در گروی فروش نرم‌افزار به مشتریان تجاری است و این به معنای کنار گذاشتن برخی از محصولات تولیدی است که وجود آن‌ها ضرورتی ندارد.

از گزینه‌های مطرحی که می‌توان آن‌ها را به‌عنوان یکی از موارد مدنظر این افراد عنوان کرد، سرویس بینگ و همچنین کنسول بازی ایکس‌باکس است.

انجام این تغییرات پس از دو سال از کاهش متداوم سودآوری ویندوز برای کمپانی مطرح شده است. در سال 2013 مایکروسافت سودی 9.5 میلیارد دلاری را از کسب و کار مربوط به سیستم‌عامل ویندوز به جیب زد؛ در حالی که این رقم برای سال 2012 برابر 11.6 میلیارد دلار و برای سال 2011 رقمی در حدود 12.3 میلیارد دلار بوده است.

فروش بخش xbox مایکروسافت جدی‌ست؟

بیشترین نگرانی سهامداران از جانب کاهش تقاضا و در نتیجه کاهش سود از جانب سیستم‌عامل ویندوز است، در حالی که تقاضا برای سایر سیستم‌عامل‌های مایکروسافت مانند ویندوز فون نیز چندان رشد نداشته. براساس گزارش‌های منتشر شده عدم فروش تبلت‌های سرفیس براساس آنچه که پیش‌بینی شده بود، ضرری 900 میلیون دلاری را روی دست ردموندی‌ها گذاشته است. سرویس بینگ نیز 1.3 میلیارد دلار را سوزانده. از‌این‌رو می‌توان به این نتیجه رسید که چرا سهامداران درصدد کاهش زیان‌دهی از طریق تعطیلی برخی ازبخش‌ها هستند.

حتی این افراد ایکس‌باکس را نیز مستحق تعطیلی می‌دانند. براساس نظریات سهامداران هرچیزی که منجر به از دست رفتن پول برای مایکروسافت شود، باید از دامنه‌ی محصولات و مرکز توجه آن‌ها خارج گردد تا این کمپانی بتواند به راحتی روی مشتریان تجاری خود خدمات عرضه کند.

اتخاذ تصمیمی در راستای جلب رضایت سهامداران منجر به روی گرداندن از اقداماتی خواهد شد که بیل‌گیتس و استیوبالمر برای ارائه‌ی خدمات جدیدی به مشتریان در 20 سال گذشته دست به ایجاد آن‌ها زده‌اند. اما به‌نظر می‌رسد وی تصمیمی در خصوص سوار شدن روی موج نظریات سهامداران ندارد. بیل‌گیتس در آخرین اقدامات خود خبر از یاری رساندن به بخش تولید سخت‌افزار داده است که می‌توان این جریان را عاملی در جهت معکوس خواسته‌های سهامداران عنوان کرد، چراکه وجود بیل‌گیتس را باید به‌عنوان مانعی برای به انجام رساندن این تصمیمات عنوان کرد.

 

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


برگرفته از آی تی رسان، گویا آی تی، زومیت

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه