سازندگان لتونیایی، نخستین پهپاد یا سگ پرنده را ساخته‌اند که بدون نیاز به کنترل از راه دور، با حسگرهایش مسیر خود را تعیین می‌کند.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس، شرکتی در لتونی سیستم دوربین‌های پرنده‌ای ساخته‌ است که می‌تواند به شکل خودکار و بدون نیاز به کنترل از راه دور، خودرو مسابقه را تعقیب کند.

 

به گزارش شبکه خبری یورونیوز، چنین دستگاهی امکانات جدیدی برای فیلمبرداری از مسابقات ورزشی به وجود می‌آورد.

این پهپاد (AirDog) «سگ پرنده» نام دارد و سازندگان آن می‌گویند نخستین پهپادی است که بدون نیاز به کنترل از راه دور، با حسگرهایش مسیر خود را تعیین می‌کند.

 

ورزشکار حسگر مخصوصی را به کلاه یا دست خود وصل می‌کند و «سگ پرنده» ورزشکار را هر جا که برود دنبال می‌کند و دوربینی از رخداد ورزشی فیلم می‌گیرد.

 

«یانیس اسپوگیس»، یکی از بنیانگذاران این شرکت گفت: فناوری درون «ایر داگ» خیلی پیچیده است؛ کاربر، دستبندی دور مچ دستش دارد که مسیر پرواز پهپاد را کنترل می‌کند و پهپاد هم با حسگرهایش مسیر کاربر را دنبال کرده و به سوی او پرواز می‌کند و دوربین را روی او زوم می‌کند؛ ساخت این فناوری مشکل بود و به نوآوری‌های مختلف نیاز داشت.

 

وزن «سگ پرنده» 1.6 کیلوگرم است و حداکثر می‌تواند 70 کلیومتر در ساعت سرعت داشته باشد؛ سازندگان آن می‌گویند برخلاف پهپادها�� دیگر که مسیر از پیش تعیین شده دارند، «سگ پرنده» می‌تواند بر اساس آنچه کاربر انجام می‌دهد، خودش مسیر و ارتفاع پرواز خود را تعیین کند.

 

فناوری‌های نوین دیگری در این سیستم به کار برده شده است تا «سگ پرنده» بتواند مسیرهای پرواز را یاد بگیرد و حفظ کند و به این ترتیب جهت‌یابی روی پیست مسابقه ساده‌تر شود.
 

سگ پرنده در مسابقات ورزشی حضور می یابد+تصاویر - تصویر 1

سگ پرنده در مسابقات ورزشی حضور می یابد+تصاویر - تصویر 2

 

2007

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه