یک شرکت اسپانیایی با الهام از طبیعت دستگاه خنک کننده هوا ابداع کرده است که نیازی به برق ندارد و حتی قابل رویت هم نیست.

 

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از دانا، محققان اسپانیایی با استفاده از ماده ای به نام «هیدروژل» دیوارهایی ابداع کرده اند که همانند پوست انسان با جذب رطوبت و تبخیر آن محیط داخل ساختمان را خنک می کند.


این فناوری توسط معماران موسسه معماری پیشرفته «کاتالونیا» در بارسلون ابداع شده است. محققان در این فناوی از هیدروژل استفاده کرده اند زیرا این ماده می تواند تا 500 برابر اندازه خود متورم شده و آب را جذب کند.

 

این ماده با جذب و تبخیر آب می تواند دمای هوای اطراف خود را تا شش درجه سانتیگراد خنک کند. زمانی که هوای اطراف هیدروژل گرم می شود آب موجود در این ماده بخار می شود و شروع به خنک کردن هوای محیط اطراف خود می کند.

 

به گفته محققان، این ماده در واقع خود دارای یک نوع هوش است زیرا زمانی که درجه حرارت دمای محیط خارج از خانه گرم می شود شروع به خنک کردن محیط اطراف خود می کند. به عبارت دیگر زمانی که خارج از خانه گرم است، فضای داخل خانه بطور طبیعی با خنک تر شدن واکنش نشان می دهد.

 

با قرار دادن حباب های این ژل در میان دو لایه سرامیکی می توان از این فناوری ابداعی در دیوار ساختمان ها استفاده کرد. همچنین از آنجاییکه هیدروژل تنها از حباب های کوچک تشکیل شده است این سامانه را می توان به تناسب سازه های مختلف به اشکال مختلف درآورد.

 

از سوی دیگر می توان از این فناوری در پشت دستگاه های موجود خنک کننده هوا استفاده کرد تا دمای هوای آپارتمان را به راحتی به یک درجه حرارت مطلوب رساند. به گفته کارشناسان، استفاده از این فناوری در خانه مصرف برق را تا 28 درصد کاهش می دهد.

 

2013

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه