حافظه Read Only Memory ROM حافظه قفط خواندنی: این حافظه همانطوریکه از نامش پیداست نوعی حافظه است که اطلاعات درون آن فقط خواندنی هستند یعنی اطلاعات داخل ROM فقط قابل اجرا شدن هستند و بحث کلی این مقاله راجع به همین حافظه است حافظه ROMروی برخی از قطعات کامپیوتری مثل کارت گرافیک و کارت شبکه وجود دارد ولی مهمترین حافظه ROM حافظه ای است که روی مادربرد قرار دارد و آنرا Basic Input Output System(BIOS) می نامند.

حافظه Read Only Memory ROM

حافظه قفط خواندنی:

این حافظه همانطوریکه از نامش پیداست نوعی حافظه است که اطلاعات درون آن فقط خواندنی هستند یعنی اطلاعات داخل ROM فقط قابل اجرا شدن هستند و بحث کلی این مقاله راجع به همین حافظه است حافظه ROMروی برخی از قطعات کامپیوتری مثل کارت گرافیک و کارت شبکه وجود دارد ولی مهمترین حافظه ROM حافظه ای است که روی مادربرد قرار دارد و آنرا Basic Input Output System(BIOS) می نامند.

حافظه ROM BIOSتراشه ای است الکترونیکی که روی مادربرد تعبیه شده است و کار کنترل سیستم و برقراری ارتباط بین نرم افزار و سخت افزار را به عهده دارد .از این رو برخی کارشناسان این قطعه را میان افزار می نامند چون نه نرم افزار مطلق است و نه سخت افزار مطلق بلکه تلفیقی از این دو می باشد.حافظه ROM توسط شرکت سازنده مادربرد طراحی وبرنامه ریزی می شود واطلاعاتی نظیر شرکت سازنده ماد��برد ،سال ساخت مادربرد ونحوه بکار گیری سخت افزارو...در آن گنجانده می شودو روی مادربرد قرار می گیردو به محض روشن شدن کامپیوتر اطلاعات روی ROM BIOS به صورت خودکار اجرا می شوند.

اکنون که تا حدودی با حافظه ROM آشنا شدید وقت آن رسیده که بدانیم این حافظه چگونه کار می کندوچگونه نبض کنترل کامپیوتر شما را در دست می گیرد.

وقتی شما کامپیوتر خود را روشن می کنید قبل از آنکه صحفه ای را مشاهده کنید حافظه ROM BIOS طوری برنامه ریزی شده است که ابتدا ازصحت قطعات سخت افزاری شما اطمینان حاصل کند.

وقتی کامپیوتر خود را روشن می کنید حافظه ROM BIOS ولتاژهای کامپیوتر،پردازنده (CPU) ،حافظه RAM و کارت گرافیک (حد اقل سخت افزار لازم برای راه اندازی و روشن شدن کامپیوتر)را تست میکند ودر صورت مشکل دار بودن آنها شمارا با بوق های اختارگونه ای با خبر می سازد .

جالب این است که بدانید همه این مراحل طی کسری از ثانیه انجام می شود ودرحین انجام این مراحل شما چیزی به عنوان خروجی در صفحه مانیتور نمی بینید.

در صورتی که ROM BIOS قطعات شما را چک کرد و در آنها اشکالی نیافت صفحه مشخصات سیستم (صفحه سیاه رنگی که شامل چند خط نوشته است)را ظاهر می کند که شامل اطلاعاتی چون میزان حافظه میزان پردازنده ومشخصات کارت گرافیکی و... را نمایش می دهد و این اولین صفحه ای است که شما در مانیتور می بینید.بعد حافظه ROM BIOS وظیفه دارد که سیستم عامل شما را از روی حافظه جانبی بخواند و آن را روی RAM بارگزاری کند و کامپیوتر شما قابل استفاده شود.

حافظه PROM

این حافطه کا مخفف کلمه Programaple Read Only Memory است که به معنی حافظه فقط خواندنی و قابل برنامه ریزی است؛این حافظه ها بصورت خام و خالی به بازار عرضه می شوند و کاربران مطابق با نیاز خود آنها را یرنامه ریزی کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

حافظه EPROM

این حافطه کا مخفف کلمه Erasble Programaple Read Only Memoryاست وحافظه ای است که فقط خواندنی،قابل برنامه ریزی و پاک شدنی است این حافظه این قابلیت را دارد که بارها برنامه ریزی شود .

در پایان این مقاله نوعی دیگر از BIOSها را معرفی می کنیم که نسل جدید ROM BIOS ها هستند و هنوز به بازارعرضه نشده و به صورت آزمایشی توسط چند شرکت در حال بررسی است.

همانطور که گفته شدیکی از مهمترین وظایف BIOSراه اندازی سیستم عامل است و هر چه این کار سریع تر صورت بگیرد برای کاربران مطلوب تر خواهد بود.ROM BIOS ها سالهاست که روی کامپیوتر ها استفاده می شود و کارشناسان معتقد اند عمر این فن آوری به پایان رسیده است و در حال جایگزینی مناسب که هم سریع تر و هم قابل انعطاف تراز ROM BIOS است هستند.

قرار است جایگزین ROM BIOS که UEFI نام دارد در سال 2011 به بازار عرضه شود و به طور رسمی کارش را آغاز کند.

فن آوری UEFIسرعت راه اندازی کامپیوتر را ها به شدت افزایش می دهدودیگر لازم نیست ابر کامپیوتر های جدید با قدرت بالا و سرعت فراوان همانند کامپیوتر های قدیمی با سرعت کم بوت شوند.اساس کار این فن آوری آن است که کامپیوتر ها از قید و بندهای لحاظ شده در ROM BIOS های قدیمی(صفحه کلید چگونه وصل شده ،چه پردازنده ای روی سیستم است،چند درایو CD خوان روی سیستم وصل شده و...) رها کرده و در نتیجه سرعت راه اندازی کامپیوترها را به شدت بالا برده است.

امیدوارم مطالب فوق مورد توجه شما واقع شده باشد.

سخت افزار ROM: 
ROM نوعی از حافظه است که که داده ها را به طور دائم یا غیر دائم نگهداری می کند .به آن فقط خواندنی می گویند زیرا یک بار بر روی آن می نویسند و بارها آنرا می خوانند. ROM به حافظه غیر فرار نیز معروف است ، زیرا هر داده ای که در آن ذخیره شود با قطع برق سیستم پاک نمی شود .همانگونه که از نام این قطعه مشخص می شود ماهیت آن طوری است که در مواقع مورد نیاز اطلاعات فقط و فقط از آن خوانده می شود این نوع حافظه ها در کارخانه سازنده قطعه برنامه ریزی می شوند و ما قادر به ذخیره اطلاعات و یا تغییر اطلاعات موجود بر روی آن نیستیم.

حافظه ROM :

از اين نوع حافظه به منظور ذخيره دائم كد اشكال زدائی راه انداز ( ROM Monitor ) استفاده می‌گردد . مهمترين وظيفه حافظه ROM ، تست و عيب يابی سخت افزار در زمان راه اندازی روتر و استقرار نرم افزار IOS از حافظه فلش به درون حافظه RAM می‌باشد . برخی روترها دارای يك نسخه خاص و سبك تر از IOS می باشند كه می توان از آن به عنوان يك گزينه و منبع جايگزين در زمان راه اندازی روتر استفاده نمود .اطلاعات موجود در اينگونه حافظه ها را نمی توان حذف نمود

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه